17 Mayıs 2013 Cuma

GÜNEYDOĞU TURUMUZ


TUNCELİ'DE AĞLAYAN KAYALARKalbimiz imana, gönlümüz islama, dilimiz Kur’ana, kulağımız ezana, gözümüz nura, evlerimiz huzurlu ve neşeli olsun. Amin. Hayırlı Cumalar.

Sizlerden biraz uzak kaldım nedeni ise 40 kişilik bayan arkadaş gurubu ile Güneydoğuda turdaydık.(06.05.2013-10.05.2013 tarihleri arası.) Turumuz kelimelerle anlatılmayacak kadar  çok güzel geçti zaman zaman güldük zaman zaman hüzünlendik zaman zaman gezdiğimiz yerlerin manevi atmosferinden çok etkilenerek, göz yaşlarımıza hakim olamadık.Güney doğuyu herkesin gezip görüp manevi  değerlerimizi  ziyaret etmesini diliyorum.Gezdiğimiz İller; Tunceli üzeri Gittik, Elazığ ,Malatya, Adıyaman, Şanlı Urfa (Peygamberler Şehri) Mardin-Midyat, Batman, Diyarbakır daha sonra Erzincan geldik.Gezip gördüklerimi sizlerle paylaşmak istedim. 
 TUNCELİ DAĞLARI


  
 ELAZIĞ HARPUT’TA ARAP BABA TÜRBESİ
Çok eski yıllarda Harput’ta büyük bir kuraklık başlamış, yağmurlar yağmaz, otlar yeşermez olmuş. İnsanların yağmur duasına çıkmaları, yalvarıp yakarmaları fayda etmemiş.
Bir gece Harput’ta Arap Baba türbesine yakın evlerden birinde oturan Selvi adlı yaşlı bir kadın rüyasında, Arap Baba’nın türbedeki naaşının başını kesip bir dereye atarsa yağmur yağacağını görmüş. Komşularına anlattığı rüyası bütün Harput’a yayılmış.
Günler geçmiş Harput’a bir damla yağmur düşmemiş. Kıtlık kapıda. Çaresiz kalan insanlar Selvi Nine’yi Arap Baba'nın başını kesme konusunda ikna etmeye çabalamış. Ancak yaşlı kadın buna cesaret edemeyince, bir gece evinin etrafında toplanıp evi taşlamaya başlamışlar. Ertesi sabah yaşlı kadın çaresiz, yüreğindeki korkuları bastırmaya çalışarak, Arap Baba’nın türbesine gitmiş ve cesedin başını keserek dereye atmış.
Bunun üzerine yağmurlar haşlamış başlamasına ama kıtlıktan daha büyük bir felaket yaşanmış. Seller coşmuş, dereler taşmış. Yağmurlar bir rahmet olmaktan çıkmış, felakete dönüşmüş. Yine bir gece Selvi Nine rüyasında bu defa Arap Baba’yı görmüş. Arap Baba, “Eğer başımı attığın yerden alıp yerine koymaz isen yağmurlar dinmez, senin de halin haraptır” diye öfkeyle bağırmış. Yaşlı kadın, sabah korkuyla uyanıp dereye indiğinde, kesik başın dere kenarında durduğunu görmüş, hemen alıp getirip sandukada yerine koymuş. Ardından yağmurlar dinmiş ve her şey eski haline dönmüş.
                                
ELAZIĞ'DA AKŞAM YEMEĞİ
ADIYAMAN NEMRUTTA GÜNEŞ'İN DOĞUŞU

  ADIYAMAN KAHDA'DA CENDERE KÖPRÜSÜ
ARKADAŞIM  VE BEN


OTOBÜS'ÜN İÇİNDE EĞLENCE
ATATÜRK BARAJI YAPILIRKEN  VEFAT EDEN 
İŞÇİLERİN ADINA  YAPILAN ANIT
(27 İŞÇİ VEFAT ETMİŞ İSİMLERİ BU ANITIN ÜZERİNDE YAZILI)

ATATÜRK BARAJI 
(SİS ÇOK OLDUĞU İÇİN TAM NET ÇIKMADI)ŞANLIURFA'DA EYÜP ALEYHİSSELAMIN MAKAMI

 EYÜP ALEYHİSSELAMIN HASTALIĞINDA 
YAŞADIĞI MAĞARA
ŞANLIURFA BALIKLI GÖL

                                                                     ŞİFALI SUİBRAHİM  ALEYHİSSELAMIN  
DOĞDUĞU MAĞARA

                                               
                                                    ŞANLIURFA'DA SIRA GECESİ


MARDİN'DE PEYGAMBER EFENDİMİZİN 
AYAK İZİNİ ZİYARET ETTİK

TAŞLARIN ÜZERİNDE AYETLER SURELER İSLAMIN ŞARTLARINI
 İMANIN ŞARTLARINI VE 5 VAKİT NAMAZI İŞLEMİŞLER ADETA TAŞLARI KONUŞTURMUŞLAR


PEYGAMBER EFENDİMİZİN AYAK İZİNİN OLDUĞU YERİN 
TAVANINDAKİ İNCE İŞÇİLİK

7 yorum:

 1. Ne güzel gezip gördün arkadaşım senin içinde değişiklik ve duygu dolu bir gezi olmuş...TUnceli,Malatya,Elazığ ve Urfayı bende gördüm gerçekten evliyalar diyarı urfanın ayrı bir mistik yapısı var...şifalı sudan ve fıstıktan bizde faydalandık teşekkürler...hayırlı cumalar....

  YanıtlaSil
 2. Ayrıca ilk toplu resmin içinde benim eski komşumda varmış Sevim Hanım...

  YanıtlaSil
 3. Ah ne güzel bir gezi olmuş..Bende çok istiyorum o bölgeleri görmeyi. İnşallah da görürüm. Sevgilerimle hayırlı günler Sibelcim..

  YanıtlaSil
 4. Türkiye'mizin her bir köşesi ayrı bir değer,negüzel... Zaman,zaman fırsat buldukça gezip değerlendirmek gerekir bu tarihi yerleri.Geziniz dolu dizgin geçmiş,daha nice güzel turlara.Selamlar.

  YanıtlaSil
 5. gÜZEL,KEYİFLİ BİR GEZİ OLMUŞ BEN O TARAFA HENÜZ GİTMEDİM AMA İLK FIRSATTA GİTMEYİ PLANLIYORUZ.sEFANIZ OLSUN,SELAM VE SEVGİLER:)

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar,
  En iyi yemek sitelerini toparladığım bir yemek sitesi kütüphanesi oluşturdum:)
  Listemde siz de varsınız, bilgilendirmek istedim.
  Çalışmalarınızda başarılar...
  Ziyaret etmek isterseniz:
  En İyi Yemek Siteleri


  YanıtlaSil
 7. I don't even know how I ended up here, but I thought this post was
  great. I don't know who you are but definitely you
  are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!


  Here is my page :: braun

  YanıtlaSil

Yapmış olduğunuz yorumlardan dolayı çok teşekkür ederim.