15 Nisan 2013 Pazartesi

TEMEL İLK YARDIM EĞİTİMİ

 Günaydın çok değerli takipçilerim geçen hafta (09.04.2013-10.04.2013) çalıştığımız Kurumdan yedi arkadaş Temel İlk Yardım eğitimine katıldık stres ve yorucu bir hafta geçirdiysek de gerçekten  bizlere çok faydalı bilgiler ve uygulamalar oldu.                         
                         YETİŞKİNDE TEMEL YAŞAM DESTEĞİ

ÇOCUKTA TEMEL YAŞAM DESTEĞİ


                               BEBEKTE TEMEL YAŞAM DESTEĞİ
                                       Yaşadığımız sürece çeşitli nedenlerle yaralanmalar veya hastalıklarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Yaşamımızın çeşitli dönemlerinde, bulunduğumuz her ortamda kaza ve hastalanma riski taşımaktayız. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda, müdahalede bulunanların ilkyardım eğitimi almış olmaları, yaşamın sürdürülmesinde, sakatlanmaların önlenmesinde ve iyileşme sürecinin kısaltılmasında belirleyici rol oynayacaktır.
Ülkemizde ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda  insanların yaşamını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine ya da başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir. Toplumumuzda genel bir anlayış olarak, ilkyardım ile acil yardım ifadeleri birbirlerinin yerine kullanılmaktadır. Oysa acil yardım, sağlık çalışanları tarafından gerekli donanımla yapılan tıbbi müdahaleleri kapsamasına rağmen; ilkyardım, bu konuda bizler gibi eğitim almış kişilerce olay yerinde bulunan malzemelerle ilaçsız olarak yapılan, uygulamalardır.
Ancak ilkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ilkyardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka ilkyardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. İnşallah bu gibi olaylar yaşanmaz. Yüce Mevlam hiç kimseyi hastalıkla Kaza v.b. gibi durumlarla imtahan etmesin. 
 Ayrıca İlkyardım  eğitiminde bizlere emeği geçen eğitmenlerimize çok, çok  teşekkür ediyorum.
Kurumdan ve aynı zamanda blogger arkadaşım olan                       ( tatesal.blogspot.com.) Tülin  ile birlikteydik.Bayan olarak sadece ikimiz olduğu için  uygulamaları iki arkadaş birlikte 
yaptık. 


6 yorum:

 1. Yorucu ama güzeldi,gerçekten faydalı şeyler öğrendik...uygulamalar müthiş...:D

  YanıtlaSil
 2. Sibelcim hepimizin bilmesi ve öğrenmesi gereken güzel bir kurs olmuş. Sizleri tebrik ederim. Keşke bende gidebilsem böyle bir eğitim kursu olsada..Öğrenmek güzel şey. Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 3. çok güzel bir post olmuş :)

  YanıtlaSil
 4. Sizlere faydalı güzel bir eğitim.
  Bizlere de faydalı bir paylaşım oldu.
  Teşekkürler canım.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. kuzum çok iyi olmuş maşallah size:)))

  YanıtlaSil
 6. sibel hanım çok değerli bilg,şer paylaşmışsınız.takipteyim sizi bende beklerim.

  YanıtlaSil

Yapmış olduğunuz yorumlardan dolayı çok teşekkür ederim.