17 Mart 2016 Perşembe

KEÇE ÇANTA

 

 
Hayırlı Cumalar çok kıymetli takipçilerim
 
Hanzala Bin Ebû Âmir
 
Meleklerin yıkadığı sahâbî.

Hanzala Bedir gazâsında bulundu. O zaman henüz bekârdı. Bedir gazâsından bir müddet sonra Abdullah bin Übey’in kızı Cemîle ile nikâhlandı. Ertesi gün de Uhud’da Kureyş müşrikleriyle çarpışılacaktı.

Hanzala geceyi Medîne’de hanımının yanında geçirmek için Resûlullahtan izin istedi. Peygamberimiz de müsâade buyurdu. Hanımı Cemîle ile o gece beraber kaldı. Cumartesi günü sabahleyin Uhud’a yetişmek için, telâştan gusletmeyi unutup çok acele yola çıktı.

Ne lüzûm vardı?
Yola çıkacağı sırada, hanımı Cemîle, orada bulunan kavminden dört kişiyi çağırdı ve Hanzala ile evlendiklerini söyleyip, onları şâhid tuttu. Oradaki dört şâhid sordular:
- Buna ne lüzûm vardı?

Cemîle dedi ki:
- Rü’yâmda semânın açıldığını ve Hanzala içeri girdikten sonra kapandığını gördüm.

Peygamberimiz Uhud’da harp için safları düzeltirken Hanzala yetişti ve Eshâb-ı kirâm arasına karıştı. Hazret-i Hanzala diğer sahâbîler gibi cansiperane müşriklerin üzerine atıldı. Şehitlik mertebesine kavuşmak için durmadan savaştı. Daha sonra müşrikler bozuldular, dağılıp kaçmaya başladılar.

Hazret-i Hanzala, Ebû Süfyân’ın önünü kesti. Üzerine hücûm etti. Ebû Süfyân yere düştü. Korkudan ne yapacağını şaşıran Ebû Süfyân;
- Ey Kureyş, ben Ebû Süfyân’ım! Hanzala beni öldürecek, yetişin, diye sesi çıktığı kadar bağırmaya başladı.

Müşriklerden birçokları Ebû Süfyân’ın sesini işittikleri hâlde, kendi canlarının derdine düştüklerinden hiç aldırış eden olmadı. Fakat Şeddâd bin Esved, Hazret-i Hanzala’ya arkadan yaklaşıp hâince, sırtından mızrakladı.

Hanzala mukâbele etmek istedi. Fakat îmândan nasîbi olmayan bu müşrik, ikinci bir darbe daha vurup, Hanzala’yı şehit etti. Hanzala şehit olunca, Peygamberimiz buyurdu ki:
- Ben Hanzala’yı meleklerin gökle yer arasında, gümüş bir tepsi içinde, yağmur suyu ile yıkadıklarını gördüm.
Ebû Useyd Sa’îd diyor ki:
“Gidip Hanzala’ya baktım. Başından yağmur suyu akıyordu. Döndüm, bunu Resûlullaha haber verdim. Peygamberimiz hanımına haber gönderip bunun sebebini sordu. O da Uhud’a çıktığı zaman Hanzala’nın cünüb olduğunu bildirdi.”

Hanzala bizdendir
Hazret-i Hanzala Uhud’a yetişmek için çok acele edip, yetişememek korkusu kendini kapladığından, acele ile gusletmeyi unutmuştu. Bundan sonra Hanzala’nın adı Gasîl-ül-Melâike=Melekler tarafından yıkanmış kimse diye anıldı. Medîne’de Eshâb-ı kirâmın Evs kabîlesinden olanlar, “Melekler tarafından yıkanan Hanzala bizdendir” diye iftihâr ederlerdi.

Hanzala bi’setten ya’nî Peygamber efendimizin da’vetinden önce de îmân sâhibi olup, Allahın birliğine inanır, putlara tapmazdı. Hanîf dîninde idi. Böylece hanımının rü’yâsı hakîkat olup, Uhud savaşında Hazret-i Hanzala şehit oldu. Abdullah isminde bir oğulları oldu. Abdullah bin Hanzala olarak tanınan bu oğlu, Yezîd zamanında şehit edildi. (Netten alıntı) Zaman zaman netten veya okuduğum kitaplardan çok  etkilendiğim konuları sizlerle paylaşmadan geçemiyorum herkese hayırlı cumalar diliyorum.
 
 
Kızımın çok samimi olduğu yüzü gibi ruhu da çok güzel  arkadaşı Burcu'nun doğum günü olduğu için  sürpriz yapalım dedik  bize davet ettik   doğum gününü kutladık kızımda keçeden yaptığım çantayı arkadaşına hediye etti  güle güle  kullansın güzel kızım.


Daha önce farklı rengini kızıma yapmıştım yapılış aşamalarına burdan bakabilirsiniz.

8 yorum:

 1. Allah razı olsun. Bu bilgiyle ilk kez karşılaşıyorum. Ben de çok etkilendim. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah hepimizden razı olsun güzel yorumunuzdan dolayı çok teşekkür ederim.

   Sil
 2. Sibel hanım sizi sürekli takip ediyorum yazılarınızda çok güzel konular paylaşıyorsunuz bu konu beni de çok etkiledi ayrıca bir şeyler yapıp hediye etmeyi çok seviyorsunuz en kadar güzel bir meziyet elinize sağlık çanta çok güzel olmuş.
  Alper TAş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alper bey size güzel yorumunuzdan dolayı çok teşekkür ediyorum.

   Sil
 3. gerçekten çok şık bir çanta olmuş canım.hediye etmenizde ayrı bir güzellik.emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum güzel yorumunuzdan dolayı sevgiler...

   Sil

Yapmış olduğunuz yorumlardan dolayı çok teşekkür ederim.