27 Nisan 2015 Pazartesi

FIRINDA PATATES KIZARTMASI

MİM

Değerli blogdaşım Pudra Şekeri'M Mehtap mimlemiş beni, teşekkür ediyorum kendisine , blogu için lütfen bir TIK...

 
Hayırlı Günler çok  kıymetli takipçilerim.
Zaman zaman çocukluğumuzda  yaşadığımız günler aklımıza gelir bu anılarımızı eşimizle dostlarımızla çocuklarımızla paylaşır güler söyler bazen de hüzünlendiğimiz zamanlarda olur. Çocukluğumda yaşadığım patates kızartması ile ilgili bir anımı sizlerle paylaşayım dedim. Rahmetli anneannemle çok sevdiği arkadaşı  behice teyzelere (Rahmetle Anıyorum nur içinde yatsın) giderdik ben patates kızartmasını çok sevdiğim için kuzineli sobada tereyağında patates kızartması yapar tandır ekmeğini de kendisi  pişirir  sabah kahvaltısında yerdik çocukluk aklı işte canım patates kızartması istediği zaman anneanneme ne olur behice teyzelere gidelim bana patates kızartsın  derdim anneannem ben sana kızartırım çok ayıp her zaman gidilmez derdi. Bir gün yine behice teyzelere oturmaya gittik eve döneceğimiz zaman yine beklerim  arayı açmayın sık gelin  Fatma hanım dedi hemen ben lafa atladım ben gelmek çok istiyorum da anneannem her zaman olmaz çok ayıp gidemeyiz dedi o yüzden sık gelemeyiz dedim   bu lafıma çok gülmüşlerdi.
Yıllar geçse de o patates kızartmasının tadı halen damağımda hiç biri onun yerini benim için tutmuyor bu anımı çocuklarıma anlattım ve onlara Cumartesi günü fırında  tereyağında patates kızartması yaptım o lezzeti tutmasa  da  yine de çok  güzel oldu çocuklar çok beğendiler ayrıca  evde kızartma kokusu olmuyor bu güzel  tarifime geçiyorum…
İstenilen Miktarda patatesler soyulur yıkanır havlu kağıt ile kurulanır  (İstenirse Kabukluda yapılabilir..) dilimlenir tuz, kekik kırmızı pul biber ile harmanlanır tepsiye  konulur üzerine tere yağı dilimlenir 200 derece fırında kızartılır. Yapmak isteyenlere kolay gelsin  Afiyet olsun….
 

 

22 Nisan 2015 Çarşamba

HANIM DİLENDİ BEY BEĞENDİ MODELİ BATTANİYE

 
Hayırlı Günler Çok Kıymetli Takipçilerim
Elişi merakı olan hanımlar  durmak usanmak bilmeden elindeki elişi si henüz bitmeden bundan sonra neler yapabilirim nasıl bir şeyler hazırlayabilirim gibi planlar yapmaya başlıyor evet bu hanımlardan biride benim kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum bu defa da yaptığım örgü işlerimden arta kalan  renk renk iplerim vardı bunları nasıl değerlendire bilirim diye  düşünürken aklıma böyle bir battaniye yapmak  geldi ve yaptım battaniye  eve gelen yaşlı misafirlere çok makbule  geçiyor.   istenirse yolculukta, piknikte bebek battaniyesi olarak da kullanılabilir kullanımı çok rahat olduğu için herkese tavsiye ediyorum.
Yapılış aşamalarına geçiyorum...
 

Beş zincir çekip halka yapıyoruz..
 Üç zincir çekiyoruz iki tane İkili trabzan  yapıyoruz..
İki zincir çekip üç trabzan yapıyoruz, iki zincir üç trabzan, iki zincir üç trabzan.. İki zincir çekip sıranın başındaki ilmekle birleştiriyoruz.
İkinci sıra: Birleştirdiğimiz yerden iki trabzanın üstünden sık iğneyi tek seferde kapatarak geçip üç zincir çekiyoruz..
Aynı yere iki trabzan iki zincir, üç trabzan iki zincir yapıyoruz..
Yukardaki işlemi toplam dört kere tekrar ediyoruz.. Sıra bittiğinde resimdeki gibi  bir kare oluyor..
Bu işlemler devam ederken istediğiniz sıranın başında renk değiştirebilirsiniz yada tek renk olarak devam edebilirsiniz..)
Üçüncü sıra: Aynı yere üç zincir iki trabzan, iki zincir üç trabzan iki zincir, yanındaki boşluğa üç trabzan iki zincir.. Bu işlemi de toplam dört kere tekrar ederek sırayı bitiriyoruz..
Birleştirme: Motif istediğimiz büyüklüğe gelince  İkinci köşeye geldiğimizde üç zincir iki trabzan bir zincir çekiyoruz, önceki yaptığımız motifin köşesini tığla ipin arasına alıp sık iğneyi tek seferde kapatarak sabitliyoruz bir zincir üç trabzan bir zincir çekiyoruz,
Yine sık iğneyi tek seferde kapatarak sabitliyoruz.. Bu işleme birleştireceğimiz kenar yada kenarlar bitene kadar devam ediyoruz.
 
 

15 Nisan 2015 Çarşamba

KIBRIS PASTASI

 

Hayırlı Günler çok kıymetli takipçilerim.
Geçen hafta  rahatsızlığım nedeniyle istirahatliydim. Rahatsız olunca hiç bir şeyin tadı tuzu yok derler ya bende işte öyleydim çok şükür bu gün daha iyiyim kendimi iyi hissetince daha önce bahsettiğim burdan  bakabilirsiniz Kıbrıs pastamın tarifini vereyim  dedim çok güzel oluyor  herkese  tavsiye ediyorum. Yapmak isteyenlere kolay gelsin.

Malzemeleri                
4 Adet Yumurta
1,5 su bardağı şeker
1,5 su bardağı Hindistan  cevizi
1 su bardağı fındık veya ceviz içi
1 su bardağı galata unu
1 Paket Vanilya
1 Paket Kabartma tozu
Yukarıda  belirtilen malzemelerden kek hamuru hazırlanır 170 derece fırında pişirilir kek ılık iken üzerine....
 
2 su bardağı süte  1 yemek kaşığı neskafe 2 yemek kaşığı şeker konularak karıştırılır ılık kekin üzerine dökülür.
 
Kreması için
 
1 kilo süt
3 tepeleme yemek kaşığı nişasta
1 su bardağı şeker
Krema pişirilir piştikten sonra 1 paket vanilya ilave edilir mikserle çırpılır krema ılık iken içine 1 paket krem şanti ilave edilir tekrar mikserle çırpılır kekin üzerine dökülür isteğe göre üstü süslenir ben Hindistan cevizi ile süsledim. AFİYET OLSUN